Kako da poboljšate kvalitet vazduha u vašem domu
December 15, 2022

Kako se danas sve više hemikalija koristi u proizvodnji bele tehnike za domaćinstvo i rezidencije, kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru postaje sve važnije pitanje. Prema naučnim ispitivanjima, zagađenje vazduha u našim kućama je znatno gore od onog napolju.Evo liste najvećih zagađivača u zatvorenom prostoru koje možete pronaći u svojim domovima.

 

Dim cigarete

 

Pušenje unutra ima uticaj ne samo na vaše lično zdravlje već i na zdravlje vaše porodice. Studija je otkrila da je dim iz ovih cigareta kancerogen i štetan za živa bića. Kao rezultat toga, uverite se da je pušenje potpuno zabranjeno u kući ili objektu. Uverite se da je ugrađen jak ventilacioni sistem kako bi se dim izvukao što je više moguće ako je to neizbežno.

 

Proizvodi za domaćinstvo

 

Boje, sredstva za čišćenje, lakovi i antiseptički proizvodi sadrže organska jedinjenja. Uvek je dobra ideja da proverite uputstva proizvođača o upotrebi i skladištenju ovih proizvoda jer se ove hemikalije oslobađaju kada se koriste. Kada se ne koriste, predmeti treba da budu dobro zatvoreni u kontejnerima da bi se smanjilo curenje. Još bolje, držite predmete na mestu izvan kuće.

 

Azbest

 

Jedan od najranijih građevinskih materijala, azbest, korišćen je u konstrukcijama do pre nekoliko decenija. Mnoge starije kuće i strukture još uvek mogu da sadrže azbest u izolaciji, plafonskim pločama i podnim pločicama. Udisanje azbestnih vlakana koja su se nakupila u telu može dovesti do raka pluća i drugih bolesti. Pozovite stručnjaka da ih ukloni i zameni ako mislite da kuća u kojoj boravite ima azbest.

 

Formaldehid

 

Proizvodi od presovanog drveta, kao što su police, obloge, ormari i drugi nameštaj, mogu se napraviti sa formaldehidom. Pored toga, oprema za sagorevanje goriva ga uključuje. Zapaljiv je, jako miriše i bezbojan je. Ova hemikalija može dovesti do mnogih vrsta raka kada ste izloženi često njoj.

 

Proizvodi sagorevanja

 

Zagađivači uključuju ugljen monoksid, sumpor dioksid i azot dioksid koji su mogući izvori iz gasnih kamina, peći na drva i gasnih kamina bez ventilacije. Da bi se osiguralo da se ovi gasovi izbacuju iz zatvorenog prostora, potrebna je redovna ventilacija i održavanje opreme. Ugljen monoksid, ponekad poznat kao CO, je štetan i nastaje kada mašine na gas ili ulje delimično sagorevaju gorivo. Mešajući se sa hemoglobinom u našoj krvi, CO će dovesti do nedostatka kiseonika u krvotoku. Kao rezultat toga, ćelije i organi neće dobiti kiseonik koji im je potreban za ispravan rad.

 

Činjenica da ovaj gas nema miris ili boju donosi nam još više straha. Stoga, osim ako nemate odgovarajući alat za testiranje koji može da odredi ppm ugljen monoksida, nećete moći da ga otkrijete. Pored toga, kada pokrenete vozilo na gorivo, ovaj gas se oslobađa. Uverite se da motor ne radi kada se nalazite u zatvorenom prostoru. Prilikom projektovanja garaže za automobile, treba uzeti u obzir odgovarajuću ventilaciju. Brojne podzemne garaže imaju ugrađene senzore CO za merenje količine prisutnog CO. Nivo CO od 13.000 ppm može dovesti do smrti za 3 minuta.

 

Buđ i grinje

 

Buđ i grinje su izvori bioloških zagađivača u vazduhu. Naša tela mogu postati iritirana ili alergična na ove zagađivače. Grinje se često razmnožavaju na tepisima i posteljini. Ako je ikako izvodljivo, kupite dušeke koji su tretirani kako bi se zaustavio rast grinja. Nabavite i dobar HEPA filter da uhvatite i eliminišete ove zagađivače u vazduhu. Buđ napreduje u vlažnoj atmosferi. Ulaganje u odvlaživač vazduha pomoći će da zidovi i nameštaj budu suvi, što će sprečiti stvaranje buđi na njima.

 

Održavanje čistoće vazduha u kući

 

Pravilnim provetravanjem vašeg doma možete osigurati da se ustajali vazduh iznutra zameni svežim vazduhom spolja. Otvaranje prozora i vrata da bi se pustila promaja omogućava prirodnu ventilaciju. Kupite opremu za mehaničku ventilaciju, kao što je sistem izduvnih ventilatora, ako to nije moguće. Na taj način se iz kuće izbacuje ustajali vazduh i uvodi se novi, klimatizovani vazduh.

 

Zimi se koriste ovlaživači kako bi se vazduh u prostoriji održao na udobnom nivou vlažnosti. Naša tela smatraju da je relativna vlažnost između 40% i 60% prijatna.

 

Ovlaživači se koriste za uklanjanje vlage iz vazduha u prostoru. Ako je vaš dom vlažan, što je odlično okruženje za buđ, nabavite pouzdan odvlaživač koji može zadržati 50% ili više relativne vlažnosti. Tokom leta, rad klima uređaja obično pomaže da se smanji vlažnost.

 

Sistemi koji sterilišu, ubijaju ili inhibiraju patogene

 

Najnovija epidemija korona virusa izazvala je zabrinutost širom sveta. Sledeći sistemi su korišćeni za sakupljanje, dezinfekciju, eliminaciju ili inhibiciju mikroorganizama u vazduhu. Značajan deo ovih infekcija treba eliminisati kako bi životna sredina bila bezbednija za stanare.

 

1) Mehanički filteri

 

Zagađivači iz vazduha mogu se ukloniti pomoću mehaničkih filtera. HEPA filter je najefikasniji filter za vazduh jer može ukloniti više od 99,97% čestica u vazduhu sa minimalnom veličinom od 0,3um. Ovi filteri mogu da se otarase grinja, polena, buđi, klica i drugih alergija. Ostali filteri uključuju filtere za bacanje od fiberglasa, kockaste filtere, nabrane filtere i džepne filtere.

 

2) Jonizatori

 

Da bi se povećala količina jona u vazduhu, koriste se jonizatori. Podstičući zagađivače u vazduhu da se povežu, joni pomažu u smanjenju zagađivača u vazduhu. Kako ove čestice rastu u veličini, one će ili pasti na zemlju ili će ih skupiti jonizatori.

 

Možete dobiti samostalne jonizatore od bilo kog prodavca električne energije. Da bi se poboljšao kvalitet vazduha u prostoriji, nekoliko split klima uređaja bez kanala takođe uključuje funkcije jonizatora u svojim modelima.

 

Jonizatori imaju nedostatak što proizvode malu količinu ozona, što je štetno i za ljude i za životinje ako količina premašuje dozvoljenu granicu koju je utvrdila služba za bezbednost. Standard za ozon u zatvorenom prostoru je 0,050 delova na milion, i svi prenosivi jonizatori koji se prodaju moraju biti usklađeni sa standardom.

 

3) UVGI ili germicidna UV svetla

 

Ultraljubičasto svetlo C ili UV-C se koristi za ubijanje mikroba u vazduhu i obično se koristi u kombinaciji sa mehaničkim medijima za filtriranje vazduha ili u blizini namotaja isparivača. Mikrobi koji se tamo nakupljaju uništavaju se korišćenjem UV-C svetlosti.

 

Studija je pokazala da će direktna izloženost mikroba UV-C prodreti u zidove mikroba i oštetiti DNK mikroba i na taj način ih ubiti i sprečiti da se razmnožavaju.

 

Ne gledajte u UV svetlo kada je aktivirano. Ova svetlost je nevidljiva golim okom. UV sijalice takođe sadrže živu koja je opasna po zdravlje i može naneti štetu životnoj sredini ako se ne odloži pravilno.

 

Uklanjanje VOC, gasovitih, mirisa i hemikalija.

 

Mnogi sistemi dodatno uključuju filtere koji čiste vazduh od hemikalija, gasova, mirisa i isparljivih organskih jedinjenja (VOC). Amonijak, formaldehid i različite kiseline su primeri VOC-a koji se mogu naći u kućnom nameštaju, sredstvima za čišćenje i građevinskim materijalima.

 

Filtracija u gasnoj fazi se koristi za filtriranje ovih jedinjenja jer ih može apsorbovati i ukloniti iz vazduha u zatvorenom prostoru. Jedan od sorbenata koji se koriste za njihovo hvatanje je aktivni ugalj.