Postoji posebna privlačnost u vezi zime. Možda je to lepota buđenja sa novim snežnim pokrivačem napolju ili ugodan osećaj sklupčanja ispred toplog kamina. Zima je nesumnjivo fantastično doba godine, bez traženja adekvatnog razloga zašto jeto tako i zašto je toliko volimo. Možda izbog prazničnog raspoloženja i okupljanja svih članova porodice?
Ali zima ima i neke ozbiljne nedostatke i sa sobom nosi gomilu problema.Zimsko vreme, posebno temperature ispod nule, jaki vetrovi i obilne snežne padavine, mogu prouzrokovati ozbiljnu i skupu štetu u domovima. Zamislite da vaša kuća ima praznine i otvore koji omogućavaju da se spolja vidi unutra, neadekvatna izolacija ili oboje. U toj situaciji, hladna klima može dovesti do povećanja vaših zimskih troškova energije.
Klima uređaj može da nas zagreje tokom zime, a svako želi da mu dom bude udoban i zdrav. I leti i zimi, savremeni klima uređaji mogu pomoći u postizanju idealne temperature vazduha. Klima uređaj može lako da preokrene svoj rad, dozvoljavajući toplom vazduhu da uđe u prostoriju i omogućavajući mu da efikasno radi tokom zime. Govoreći o efikasnosti, možda ćete biti znatiželjni o najisplativijem načinu korišćenja klima uređaja, bilo da je leti ili zimi. Vaš klima uređaj se kvalifikuje kao reverzibilni klima uređaj i može se koristiti za grejanje vaše kuće ako sadrži grejni element koji radi. Reverzibilni klima uređaji su napravljeni posebno da se koriste kada je napolju toplije nego unutra. Kao rezultat toga, neće biti tako efikasan u proizvodnji toplote kao u proizvodnji hladnog vazduha tokom leta. Ali ključno je zapamtiti da većina klima uređaja nije baš napravljena za upotrebu po hladnom vremenu.
Neki čak imaju fabrički postavljene kontrole za niske temperature okoline, što im pomaže da izbegnu rad u hladnim uslovima.Ako odlučite da koristite klima uređaj kada je napolju previše hladno, rizikujete da ozbiljno oštetite mašine. Zimske temperature mogu da dovedu do zgušnjavanja ulja, sprečavajući da se kompresor pravilno podmazuje i možda dovede do pregrevanja kompresora. Rad klima uređaja u zimskom periodu takođe predstavlja rizik od stvaranja vlage na rashladnim kalemovima, što može dovesti do oštećenja sistema.Čak i ako postoje neki rizici povezani sa korišćenjem vašeg klima uređaja zimi, i dalje ga možete koristiti za grejanje osim ako je temperatura okoline veoma niska.Sačekajte da temperature budu normalne najmanje tri uzastopna dana pre nego što testirate svoju jedinicu da biste dali ulju vremena da se zagreje i da se uverite da nema nakupljenog mraza na komponentama naizmenične struje.
Da biste uštedeli novac na računima za energiju, podesite termostat na odgovarajući način kada koristite klima uređaj kao grejač.Ako spustite termostat za 10-15 stepeni, otprilike 8 sati dnevno, možete smanjiti potrošnju energije za 5-15% godišnje.
Kada imate programabilni termostat, održavanje udobnosti u vašoj kući tokom zime je još jednostavnije.
Na sreću, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti da pripremite svoj klima uređaj sistem za zimu i sprečite zimu da se ušunja u vašu kuću. Da bismo sprečili oštećenje vašeg doma i povećanje troškova energije, sastavili smo listu od šest najboljih saveta za zimovanje koje treba da primenite svake godine. Kao rezultat, možete provesti više vremena tokom ove hladnije sezone uživajući u vrućem kakau umesto da se bavite problemima vezanim za vremenske prilike.
1. Koristite režim toplog klima uređaja
Kada se ujutro morate probuditi u potpuno hladnoj prostoriji, to je jedno od najstrašnijih doživljaja zime. Svako je iskusio osećaj da ne želi da ustane iz kreveta zbog neprijatnosti izazvane promenom temperature napolju. Većina klima uređaja ima ugrađenu funkciju tajmera za rešavanje ovog problema. Tajmer vašeg klima uređaja treba da bude podešen tako da počne da radi oko 30 do 45 minuta pre nego što se probudite. Isto važi i kada se vratite kući sa posla na hladnom i morate da zagrejete kuću. Koristite svoj klima-uređaj da zagrejete svoj dom pre nego što dođete kući da biste uživali u udobnosti dolaska kući. Potrebno je vreme da se vaša kuća zagreje, tako da ne možete očekivati da će to učiniti odmah.
2. Kada postane previše hladno za klima uređaj?
Svi kućni aparati, uključujući i klima-uređaje, imaju mogućnosti koje, ako se nadmaše, onemogućavaju im da funkcionišu kako je predviđeno. Bez obzira na marku ili model, klima uređaj u nekim situacijama ne može da radi potpuno efikasno.Tipično, 15 stepeni Celzijusa je potrebna minimalna spoljna temperatura za funkcionisanje klima uređaja. Ispod ove tačke, rashladno sredstvo počinje da pokazuje varijacije jer ne radi punim potencijalom. Pokretanje klima uređaja ispod ove temperature, na primer, može oštetiti uređaj.
3. Zamrzavanje rashladnih kalemova
Voda kaplje iz jedinice spolja kada klima uređaj radi. Ova kondenzovana voda može da se zamrzne na kalemovima zimi i da se nakupi na njima. Vazduh se ne može zagrejati kada se iznad kalemova nalazi smrznuti led.
Rashladni kalemovi se mogu probušiti i naknadno promeniti jer klima-uređaj i dalje može da radi dok je zamrznut. Ostavite led da se odmrzne nekoliko sati da biste to izbegli. Najbolji postupak je da pozovete servis za klimatizaciju.
4. Viša podešena temperatura se ne može uvek postići
Rad klima-uređaja je izazovniji tokom prohladnih zimskih dana, posebno ako nije korišćen ceo dan i ako ga podesite na 28° kada dođete kući. Iz toga ne sledi da će klima zaista dostići 28° samo zato što daljinski kaže da hoće. Kada je spoljna temperatura 7° ili manja, malo je verovatno da će krajnja temperatura biti viša od 26°. Važno je zapamtiti da se topli vazduh diže, a hladan spušta. Stratifikacija vazduha je termin za ovo. Tipično je za određene delove prostorije da budu toplije od drugih, posebno na različitim visinama.
Spoljna jedinica vašeg klima uređaja je stalno izložena kiši i krhotinama. Uređaj zagreva prostor uvlačenjem toplog vazduha tokom zime. Iako imamo malo kontrole nad vremenskim prilikama napolju, možemo doprineti efikasnom radu klima uređaja. Postavite zaštite na vaše klima uređaje i okačite zavese da hladan vazduh ne uđe u vaš dom. Pored toga, pazite da ne ostavljate otvorene prozore, jer će to dovesti do toga da se sav topli vazduh odmah usiše.
5. Funkcionalnost vašeg klima uređaja
Pored radnog prostora, vaš klima uređaj je napravljen da hladi ili zagreva 80% vaše kuće odjednom. To znači da je potrebno da zagrejete samo prostore koje zaista koristite. Ako niko nije bio u prostoriji dva sata na hladnom, nema koristi od zagrevanja. Umesto toga, usmerite protok vazduha u prostorije koje se često koriste. kao trpezarija, dnevna soba ili glavni hodnik. To znači da će se efekat grejanja osetiti znatno brže, a vaš sistem će raditi mnogo efikasnije.
6. Čistite obavezno svoje klima uređaje
Vaš filter će verovatno biti začepljen prašinom, prljavštinom i dlakama ako vaš klima uređaj nije servisiran više od godinu dana. U maloprodajnim objektima protok vazduha mora da ide i preko filtera. Filteri se nalaze ispred klima uređaja split sistema, a vazduh koji izlazi iz jedinice prolazi kroz njih. Ako vaš klima uređaj ima filtere koji se mogu prati, iskoristite vreme da ih operete pre nego što ih osušite. Pre nego što ga vratite, uverite se da je potpuno suv. Ako koristite filter za jednokratnu upotrebu, morate ga zameniti umesto da ga operete.
Da biste osigurali da vaš klima uređaj radi što je moguće efikasnije i da je bezbedan za upotrebu u ekstremnim uslovima, neophodni su nadzor i rutinska provera. Posetite našu veb stranicu na OVOM LINKU da biste videli naše najnovije preporuke.