Usred letnje vrućine, videti kocku leda na vašoj klima jedinici može biti neočekivano. Ali ovo se dešava prilično često. Jedinica za klimatizaciju je samostalni uređaj sastavljen od više povezanih i međusobno zavisnih komponenti. Ozbiljni problemi mogu nastati ako bilo koja od ovih komponenti doživi problem. A sa smrznutim kalemovima naizmenične struje, ovo je u zeznuta situacija. Šta možete da uradite ako vam se klima uređaj zamrzne i kako se to dešava?
Kako funkcioniše sistem klimatizacije
Ljudi često veruju da klima uređaj radi uvođenjem hladnog vazduha u strukturu. Ali to nije sasvim tačno. U stvarnosti, klima uređaj radi slično kao i frižider tako što šalje topli vazduh iz prostorije napolje. Jedina razlika je u tome što klima uređaj ima znatno veći posao hlađenja unutrašnjeg okruženja od frižidera, koji hladi samo mali, zatvoreni odeljak.
Uprkos različitim veličinama i oblicima, svi sistemi za klimatizaciju rade po istim osnovnim principima. Sadrže supstance (rashladna sredstva) koje se brzo pretvaraju iz gasa u tečnost. Zavojnice koje nose ova jedinjenja kreću se preko sistema zatvorene petlje. Stanje rashladnog sredstva, pritisak i temperatura mogu se promeniti na tri lokacije duž puta : zavojnica isparivača, kompresor i kondenzator.
Toplotu apsorbuje kalem isparivača
Prvo, otvor u klima uređaju izvlači topli vazduh iz prostorije i usmerava ga preko zavojnice isparivača. Rashladno sredstvo apsorbuje toplotu, menjajući svoje stanje iz tečnog u gasovito. Hladan vazduh zatim cirkuliše kroz prostor kroz vazdušne kanale nakon što se u njih uduva ventilator. Rashladno sredstvo je trenutno u gasovitom stanju i kreće se prema kondenzatoru, drugoj stanici, duž sistema petlje.
Kompresor podiže temperaturu rashladnog sredstva
Rashladna tečnost putuje od kuće do spoljašnjeg kompresora, gde ulazi kao gas niskog pritiska i izlazi kao vrući gas pod visokim pritiskom pre nego što nastavi do kondenzatora.
Funkcija kompresora je da komprimuje gas između dva čvrsta objekta kako bi smanjio njegovu zapreminu i povećao temperaturu gasa.
Toplota se prenosi spolja
Kada rashladno sredstvo uđe u kondenzator i bude izloženo hladnom spoljašnjem vazduhu, to je veoma vruća para. Metalna rebra su svuda po kućištu ako ste ikada pogledali u unutrašnjost svog klima uređaja. Funkcija ovih peraja je da ubrzaju disipaciju toplote. Kao rezultat toga, kada rashladno sredstvo izađe iz kondenzatora, on je znatno hladniji. Zbog visokog pritiska, takođe je prešao iz gasa u tečnost. Rashladno sredstvo je sada spremno da se vrati u stanicu 1 i nastavi sa procedurom nakon što se vrati u hladnu tečnost.
Šta uzrokuje zamrzavanje vašeg klima uređaja
Kada dođe do kvara koji utiče na rad zavojnice isparivača, rashladno sredstvo se prehlađuje, pada ispod nule i zaleđuje, zbog čega se klima uređaji smrzavaju. Rad i ispravnost vašeg klima uređaja je stoga očigledno ugroženo ako su vaši kalemovi naizmenične struje zamrznuti. Razumevanje potencijalnih uzroka zamrzavanja jedinice naizmenične struje će vam pomoći da identifikujete problem i rešite ga. Sledeća dva faktora mogu izazvati zamrzavanje naizmenične struje.
Blokiran protok vazduha
Da se vlaga ne bi nakupila na kalemovima i zamrznula, klima uređajima je potreban stalan protok vazduha. Vaši sistemi bi se mogli smrznuti ako su vaši filteri za vazduh prljavi ili začepljeni, što bi smanjilo protok vazduha. Zbog toga je ključno da menjate filtere vašeg sistema svakih jedan do tri meseca.
Mehanički problemi ili curenje klima uređaja
Mašina sa toliko pokretnih delova kao što je klima uređaj ima potencijal da se pokvari. Moguća su curenja, začepljeni filteri i zaustavljeni ventilatori. Svaki od ovih prekida može dovesti do gubitka pritiska, što bi prouzrokovalo da se rashladno sredstvo preterano proširi i pretvori u veoma hladnu supstancu. Isto bi važilo ako je curenje izazvalo nizak nivo rashladnog sredstva.
Koraci koje treba preduzeti da sprečite smrzavanje klima uređaja
Može biti uznemirujuće videti vaš klima uređaj potpuno prekriven ledom. Na sreću, ovo se može izbeći redovnim održavanjem.
Obavite najmanje jedno godišnje servisiranje vašeg uređaja. U zavisnosti od toga koliko često ga koristite, možda ćete ga koristiti čak i dva puta godišnje. Ako želite da vam klima uređaj služi efikasno tokom svog radnog veka, on ima mnogo pokretnih delova koje je potrebno redovno održavati.
Redovno održavanje garantuje da vaš sistem radi sa maksimalnom efikasnošću, što rezultira bržim i efikasnijim hlađenjem. Pošto se manji problemi mogu otkriti rano i popraviti, to takođe smanjuje opterećenje vašeg klima uređaja. Pored toga, rutinske inspekcije smanjuju mogućnost neočekivanih popravki. Sertifikovani HVAC tehničar je, na primer, obučen da traži curenje rashladnog sredstva. Zamrznuti kalemovi naizmenične struje su iznenađujuće često uzrokovani malim količinama rashladnog sredstva.
Postoji nekoliko stvari koje možete da uradite kao vlasnik klima uređaja, osim rutinskog održavanja, da biste produžili životni vek vašeg sistema za klimatizaciju. Jednostavna zamena filtera za vazduh u vašem sistemu jednom mesečno može sprečiti da se vaš sistem zamrzne kada vam je najpotrebniji, uštedeti stotine eura troškova popravke i produžiti vek vašeg sistema.
Šta učiniti ako vam se klima uređaj zamrzne
Možete se suočiti sa gorim problemom ako ostavite svojklima uređaj zamrznut na duži vremenski period. Često će malo rešavanja problema rešiti problem. Ako ne, moraćete da stupite u kontakt sa licenciranim specijalistom za HVAC da pogledate.
Evo kako možete pristupiti rešavanju ovog problema.
Korak 1: Odmrznite
Prvo isključite klima uređaj a zatim sačekajte da se led otopi. Sačekajte da se sistem potpuno odmrzne i osuši pre nego što ga ponovo upotrebite. Izbegavajte korišćenje sistema za klimatizaciju ako je moguće, jer to može dovesti do nepotrebnog pritiska na kompresor. Kompresor je najskuplji deo vašeg klima uređaja. Poziv za skupu popravku ili zamena može biti rezultat toga što je ova ključna komponenta oštećena preteranim opterećenjem. Na tu temu, oduprite se želji da razbijete led kako bi se brže otopio jer rizikujete da oštetite brojne komponente. Dozvolite vašem klima uređaju da se odmrzne i osuši i budite strpljivi. U nekim slučajevima, sve što je potrebno da bi se sistem vratio na redovan rad je pustiti ga da se odmrzne i osuši.Vratite napajanje u sistem i uključite ventilator.
Korak 2: Pronađite uzrok i popravite ga
Postoji nekoliko faktora koji mogu uzrokovati zamrzavanje vašeg klima uređaja:
Proverite i zamenite vazdušne filtere.
Cirkulacija vazduha u vašem domu održava se čistom pomoću filtera za vazduh. Da bi se održao najbolji učinak, moraju se često čistiti ili zameniti. U vrhuncu sezone, trebalo bi da menjate filter svaka tri meseca i čistite ga najmanje svake dve nedelje.
Proverite podešavanja ventilatora i termostata.
Vaš klima uređaj možda neće moći efikasno da prenosi toplotu iz unutrašnjosti ka spolja ako je temperatura podešena prenisko. Slično ovome, mala brzina ventilatora može dovesti do prevelikog stresa na vaš uređaj, što mu otežava održavanje željene temperature. U posebno toplim danima, brzinu ventilatora treba povećati da bi se održao potreban protok vazduha.
Vaš klima uređaj može da se smrzne tokom prohladnih letnjih noći jer je napravljen da funkcioniše samo u određenom opsegu temperatura. Rashladno sredstvo postaje preterano hladno tokom noći koje su ispod idealnog praga i zamrzava svu vlagu u vazduhu pre nego što može efikasno da cirkuliše.
Pokvaren kompresor? Ovo je trenutno najgori scenario. Kalemovi se smrzavaju kao rezultat nemogućnosti istrošenog kompresora da komprimuje rashladno sredstvo. Neispravan kompresor se, nažalost, ne može popraviti. Ovde možete uputiti hitan poziv za podršku svom HVAC dobavljaču.
Neke probleme sa vašim klima uređajem možete prilično lako rešiti sami. Složenije greške, međutim, zahtevaju proveru kompetentnog stručnjaka za HVAC.